Program "Za życiem", Priorytet III, punkt 3.3

Autor uwagi: Sergiusz Paszkiewicz
Organizacja:
Kategoria: WTZ

Pliki: Pobierz załączone pliki

Propozycja:

Witam, uczestniczyłem w spotkaniu w Gorzowie. I podczas dyskusji pojawiło się szereg pytań, wątpliwości oraz kierunków zmian dotyczących WTZ w Polsce. Mnie od dawna nurtuje kwestia finansowania WTZ oraz uregulowania zatrudniania pracowników WTz ( tzn. określenia ich drogi awansu, wykształcenia itp. Moje propozycje:

  • zwiększenie w rozporządzeniu zapisu, iż na jednego instruktora może przypadać do 7 uczestników w danej pracowni ( obecnie jest zapis do 5 na jednego instruktora).. To przyjmowanie uczestników nie będzie obligatoryjne, ale da możliwość przy zwiększonej liczbie uczestników ( przy nie tworzeniu nowej pracowni ) pozyskania dodatkowych środków finansowych, a co za tym idzie, zwiększenia wynagrodzeń instruktorom. W mojej ocenie wstydem jest to, że pracownik na dziś zarabia w WTZ 1500 zł, pracuje w podobnych warunkach do nauczyciela ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego, a jego pensja jest o połowę niższa. A przypominam pracujemy z tymi samymi osobami. Różni je jedynie wiek ( w SOSzW są osoby do 18 r życia - przynajmniej powinny być ) Na dziś wygląda to tak, że są przetrzymywane w Ośrodkach z uwagi na brak uczniów. Przyjmowanie dodatkowych uczestników w sytuacji gdy nie zwiększamy kadry pozwoliłoby tę sytuację rozwiązać i podnieść w końcu sensownie próg wynagrodzeń pracowników WTZ. ( kwestię tę poruszyłem z Panem Mirosławem Przewoźnikiem podczas spotkania )
    • dokonania zapisów odnośnie kwalifikacji instruktrów, a co za tym idzie wyznaczenia tzw"widełek" wynagrodzenia.
  • na dzień dzisiejszy uczestnicy WTZ nie mogą jednocześnie uczestniczyć w zajęciahc WTZ i odbywać np. 3 miesięcznych staży... to również powinno ulec zmianie. W mojej ocenie nie powinniśmy iść w kierunku praktyk ( które jak wiadomo są bezpłatne ), a właśnie płatnych staży, by ci ludzie zobaczyli jak mogą funkcjonować w normalnym życiu a przy okazji nie być wykorzystywani. To pozwoli im na zwiększenie poczucia własnej wartości, obowiązkowości. Skoro mówimy o uzawodowieniu, to dlaczego skreślać od razu tych ludzi, nie dając im np. możliwości odbycia płatnego stażu??? Tylko byłby on 3 m-czny i równy np. tym co mamy zapisane w regulaminie, że uczestnik może mieć 3 miesięczną ciągłą nieobecność - to wtedy nie skutkowałoby jego skreśleniem w sytuacji, gdy sobie podczas tego 3m-cznego stażu nie będzie radził. Pozdrawiam ;Warsztat Terapii Zajęciowej.
<< Powrót do listy uwag